OZON TEDAVİSİ

***OZONDAN GELEN SAĞLIK***

UZ.DR.ABDULKADİR HABİBOĞLU

TOKAT ÖZEL FİZYOMER TIP MERKEZİ

OZON TERAPİ

Ozon üç oksijen atomundan oluşan oda sıcaklığında renksiz , karakteristik kokusu olan bir gazdır (O3). Atmosferi oluşturan gazlara göre oldukça düşük oranda bulunan ozon, iklim ve canlıların korunmasında önemli rol oynamaktadır. Ozon tükenmesinin bir sonucu olarak dünyaya erişen ek UV-B radyasyon, bütün canlılar üzerinde zararlı etkiler oluşturur. Ozon, zararlı ultraviole ışınların dünyaya gelmesini engeller. Dünyada ozonsuz yaşam olamaz.

Medikal ozon, bakteri, mantar ve virüsler üzerine öldürücü etkisi vardır. Yani bu 3 grup enfeksiyon ajanını yok eder. Kan dolaşımını arttırır. Antioksidandır; dokularda okside edici ajanları yok eder, kan dolaşımını düzenler ve artırır. Bağışıklık sistemini aktive eder.Yara iyileşmesinde enfeksiyonu yok eder, yara iyileşmesini hızlandırır ve granülasyonu sağlar. Medikal ozon tedavisinde eklem içi enjeksiyonun başta diz ve omuz eklemleri olmak üzere akut ve kronik ağrılı eklem rahatsızlıklarında yararlı ve etkin olduğu gösterilmiştir. Bu etkinin antioksidan sistemler aracılığı ile olduğu tespit edilmiştir. Ozonun kan dolaşımını arttırma yeteneği, onu sadece dolaşımla ilgili bozuklukların tedavisinde değil birçok hastalıkta bozulmuş olan organik fonksiyonların yeniden canlandırılmasında yardımcıdır. Ozon gazıyla oksijen oranı ve hızları artan alyuvarlar , vücudun ihtiyacı olan bölgeye hızla ulaşabilmektedirler, ozon gazıyla oksijen oranı ve hızları artan alyuvarlar nerede sorun varsa o hastalıklı dokulara ulaşıp vücudun kendi kendini tamir kapasitesini hızlandırmaktadır. Ozon ile aktive olan hücreler sadece alyuvarlar değil ayrıca vücudun savunma hücreleri olan akyuvarlardır. Bu nedenle dışarıdan verilen ekstra ve yan etkileri olabilecek diğer tedavilerden farklı olarak ozon vücudun kendi dinamiklerini harekete geçiren doğal bir tedavi yöntemi olduğunu kabul etmek gerekir. Ozon aynı zamanda dezenfektandır.

Endikasyonları (Tıbbi kullanımı) : Dolaşım bozukluklarının tedavisinde, antiaging (sağlıklı yaşlanma) ve geriatride (yaşlılık), kanser tedavisinde, enflamatuar hastalıklarda (açık yaralar ve kolit hepatit), yanıkta, göz hastalıklarında, inflamatuar barsak hastalıklarında (ülseratif kolti, crohn hastalığı), sigara içenlerin psikolojik bağımlılığının azaltılmasında ve yine organik olarak sigaraya bağlı olarak meydana gelmiş çeşitli hasarların iyileştirilmesi amacıyla, nörolojik hastalıklar da (Parkinsonizm, trigeminal nevralji, senil demans- alzheimer hastalığı, baş ağrıları ve migrende), halsizlik ve kronik yorgunluk durumlarında, dejeneratif eklem hastalıklarında (diz, omuz v.s gibi eklem kireçlenmeleri), metabolizma hastalıklarında uyarıcı olarak, iç hastalıklarında (tiroid bezi hastalıkları- safra kesesi, pankreas, böbrek, akciğer hastalıkları, kan yağlarının artması- damar sertliği, çarpıntılarda ve kalp enfarktü- sünün kronik döneminde), bel fıtığında, artritik/romatizmal durumlarda (Kronik poliartritler), cilt hastalıklarında (dermatit, sedef hastalığı, cilt enfeksiyonları), detoksifikasyonda etkilidir.

Kontrendikasyonlar (Sakıncalı durumlar) : Kanama pıhtılaşma bozuklukları, hipertiroid, kronik ve tekrarlayıcı pankreatitler, ağrılı kas krambı ve yeni geçirilmiş kalp krizidir

Medikal ozon tedavisi uygun, steril malzemeler kullanıldığında ve tedavi prensiplerine göre uygulandığında herhangi bir enfeksiyon riskine yol açmaz. Aksine birçok enfeksiyon durumunda (hepatit B, hepatit C, herpes enfeksiyonları, herpes zoster, papillomavirus enfeksiyonları gibi viral enfeksiyonlarda; çeşitli bakteriyel, fungal, parasitik enfeksiyonlarda) tedavi amacıyla kullanılmaktadır.

DİSK HERNİSİ (BEL-BOYUN FITIĞI) TEDAVİSİ

İntervertebral diskler kıkırdak doku ve onu destekleyen etrafında bir fibröz doku ile sarılmıştır. Bu sayede kemik yapılar korunur ve anatomik yapının muhtemel hasarları engellenir. Bu fibröz doku (annulus fibrosus) zorlanma ile yırtılabilir ve yumuşak disk materyali (nucleus pulposus) kanala doğru kayar . Sonuç olarak disk materyalinin kanala baskısı olarak ortaya çıkar.Bu durum Disk hernisi olarak tanımlanır. Ozon tedavisi ile; nucleus pulpususun yapısında olan mukopolisakkaridler okside olur. Fıtık çevresindeki hücresel metabolizma artar. Fıtık hacmini küçülür. Skatrizasyonu engeller. Vertebral sinir lifleri üzerinde analjezik etki yapar. Antiinflamatuar ile uyarılma ve adelelerin damar pleksusundaki baskısını azaltır.Uygulama: Paravertebral adelelere enjeksiyon. Major hemoterapi. Rektal uygulama. Başarı oranı % 80 - % 90 . Ozon terapi bel fıtıklarında klasik tedavi ve cerrahi tedavi ile karşılaştırıldığında öncelikle seçilmesi gereken etkin bir tedavi yöntemidir.

FİBROMİYALJİ (YUMUŞAK DOKU ROMATİZMASI) TEDAVİSİ

Fibromiyalji sendromu tedavisinde major otohemoterapi ve lokal uygulama şeklinde uygulama yapılmaktadır, hastalarımız genellikle uzun yıllar boyunca çok çeşitli ilaçlar kullanmış, çok farklı doktora başvurmuş olan kronik ağrı çeken gruptur. Ozon tedavisi ile oldukça yüksek oranda (%80-90) sonuç alınmakta olup uzun yıllar boyu kullandığı yan etkileri oldukça fazla olan ilaçlardan kurtulabilirler.

DETOKS

İnsanoğlu sürekli olarak ilaçlar gıdalar su nefes yolu ile toksinlerle karşılaşmaktadır. Toksisite Nedenleri: Ağır metal maruziyeti (Civalı (amalgam) dolgular. Kurşunlu benzin kullanıldığı dönemde kemiklerimizde birikmiş olan kurşun), kök kanallarında anaerobik bakteriler, değişmiş barsak ekolojisi (antibiyotik kullanımına bağlı), kanımızda dolaşarak karaciğer metabolizmasını bozan ilaçlar, yağlarda biriken pestisid ve organik solvent artıkları. Tedavi: Major tedavi, diyet tedavisi, safra atılımı, yağda birikmiş pestisidlerin vücuttan atılması için ozon sauna uygulanması

OZON VE ANTIAGING

Bilim adamlarının gençliği korumanın sırrını keşfetmek için uzun yıllardır yaptıkları yoğun araştırmalar sonucu son dönemlerde yeni bir yöntem ortaya çıktı. “AntiAging” Bir başka deyişle “geriye yaşlanma”. Bu yöntemin hedefi, uzun yıllar gençliğinizi korumak ve dinç kalmayı sağlamak!.

İnsanlarda 3 çeşit yaş vardır: Kronolojik yaş , biyolojik yaş , psikolojik yaş. İnsanlarda bu 3 değişik yaş genelde birbirine paralel gitmez. Elbette insanlar yaşlanacak. Tüm dünyada 65 yaş ve üzeri nüfus giderek artmaktadır. ABD’de bu yaş- takiler nüfusun %14’ünü oluşturdukları halde sağlık harcamalarından aldıkları pay % 35’ tir. Yaşanan krizlere rağmen Türk insanının ömrü son 35 yılda yaklaşık 19 yıl uzadı. 1960-65 yıllarında ortalama ömür 49.9 iken gü- nümüzde 69.6 olmuştur. Kadınlarda 71.8 iken erkeklerde 67.1 dir. Aslında yaşlanmak doğal ama günümüzde sorun erken yaşlanmak.

DİYABET VE DİYABETİK AYAK TEDAVİSİ

Diyabet hastalığında immun sistem üzerine, dolaşım sistemi üzerine olan etkileri ile kan şekeri regülasyonunu sağlamaya yardımcıdır, ayrıca diyabete bağlı komplasyonların önlenmesi ve tedavisinde de yardımcıdır. Diyabetik ayak tedavisinde de öncelikler bölgesel enfeksiyonun major tedavi ve ilgili bölgeye yönelik torbalama tedavisi ile yok edilmesini ardından yaranın iyilkeşmesini sağlar.

MEDİKAL OZON UYGULAMA YÖNTEMLERİ

-Majör otohemoterapi

-Minör Otohemoterapi

-Lokal uygulama

-Ozonun eklem içi enjeksiyonu

-Torbalama tedavisi (diyabetik yara, dekübit ülseri, iyileşmeyen kronik enfeksyionlar)

-Nazal insüflasyon (krn. Sinüzit, alt solunum yolunu ilgilendiren hastalıklar)

-Kulak insüflasyonu (Vertigo)

-Rektal ya da vajinal

-Ozon sauna

Kliniğimizde medikal ozon uygulamaları ‘’Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanmış olan 2014 yılı GETAT yönetmeliği’’ne uygun olarak düzenlenmiş kurslar tarafından verilen sertifikasyona bağlı olarak İl sağlık Müdürlüğümüzce de onaylanmış Ozon Terapi Ünitesinde yapılmaktadır. Halkımızın bu konuda bilinçli olması gerekmekte olup başvurmuş olduğu merkezde ruhsat olup olmadığını, sertifikalı hekim olup olmadığını, uygulamayı yapan ve yöneten kişinin bu konuda yetkin olup olmadığını sorgulaması gerekmektedir. Çünkü yapılan yanlış uygulama geri dönüşümsüz durumlara yol açabilir.

OZONLA KALIN, SAĞLIKLI KALIN.....

RANDEVU KANALLARI

RANDEVU FORMU

SOSYAL MEDYA

   

İLETİŞİM

Yeniyurt Mah. Denizli Cad. No:6/A (Bedesten Girişi, Bahçeşehir Koleji Karşısı)

Telefon: 0532 134 46 43

Fax: 0356 212 16 53

Email: info@fizyomertokat.com


Tüm Hakları saklıdır © 2017

Tekno terapi tedavilerimiz başlamıştır !!!       Kuru iğne tedavilerimiz başlamıştır !!!       Kemik yoğunluğu ölçümü birimimiz hizmete başlamıştır !!!       Diyetisyen eşliğinde beslenme tedavilerimiz başlamıştır !!!       Aqua terapi tedavilerimiz başlamıştır !!!       Lenfödem tedavilerimiz başlamıştır !!!       Manuel terapi tedavilerimiz başlamıştır !!!       Mezo terapi tedavilerimiz başlamıştır !!!